Film készült az élődonoros veseátültetésről

A végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő betegek számára a végleges és teljes gyógyulást a veseátültetés adhatja. A szervátültetésre váró páciensek veseműködését művesekezeléssel (dialízissel) pótolják, ez azonban rengeteg kötöttséggel jár és nem adja meg a szabad élet lehetőségét a számukra. A veseátültetés azonban megadhatja, így nagyon fontos, hogy minél több végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő beteg minél hamarabb új szervhez jusson.
Vesetranszplantáció alapvetően kétféle módon történhet, a gyakoribb amikor agyhalott donorból történik a donorvese kivétele, majd átültetése a beteg szervezetébe, a másik, ritkább esetben élődonor adja az életmentő szervet.
A tavalyi évben Magyarországon összesen 196 veseátültetés történt, ebből 162 esetben agyhalott donorból, 34 esetben pedig élődonorból. Idén eddig 119 veseátültetés történt, 89 agyhalott donorból és 30 élődonorból.
Vesetranszplantációt Budapesten a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán végeznek, ahol ebben az évben már 21 élődonoros veseátültetés történt. Emellett a debreceni, pécsi és szegedi egyetemeken is végeznek veseátültetéseket élő donorból, vagy elhunyt donorból származó szervek átültetésével. Az alábbi linken megtekinthető a klinika által készített kisfilm, mely egy élődonoros veseátültetésen átesett testvérpár történetét mutatja be, felhívva ezzel a figyelmet az élődonoros szervadományozás és transzplantáció lehetőségére és fontosságára.